Odpovede na otázky klientov z hotline služby

 

Pre Adrianu Z. 

 

Ako opisujete, zjavila sa vám na monitore červená výstraha o nelegálnosti vami používaného operačného systému. Znamená to, že došlo k overeniu jeho pravosti, a neprešiel internou kontrolou výrobcu. Máte dve možnosti - ísť do predajne s výpočtovou technikou a zakúpiť si jeho legálne balenie, alebo si nájsť na internete alternatívne systémy, ktoré sú zdarma a začať ich používať.

Môžete napríklad použiť slovenskú verziu Ubuntu Linuxu, ktorá sa šíri pod názvom Greenie Linux, je úplne zdarma. Nájdete ju na tejto stránke - www.greenie.sk  Treba si ju stiahnuť, napáliť ako ISO obraz na DVD nosič, potom vytvorené DVD vložiť do mechaniky a reštartovať počítač tak, aby použil na naštartovanie systému DVD mechaniku. Tieto nastavenia sa dajú urobiť v BIOSe vášho počítača. Po nabehnutí systému z DVD nosiča si vyberiete inštaláciu na disk, zvolíte jazyk, zadáte meno užívateľa a prístupové heslo, a počkáte na jeho nainštalovanie. Systém je už v základe vybavený všetkými aplikáciami na bežnú prácu (písanie dokumentov, internet, prehrávanie filmov a hudby). Pokiaľ používate nejaké zariadenia (tlačiareň, herné rozšírenia, skener a podobne) je dobré, aby boli pripojené pred inštaláciou a zapnuté. Systém si vie väčšinu identifikovať a nainštalovať potrebné ovládače.

 

Pre Mariana A.


Problém vášho systému spočíva v inštalácii viacerých ochranných aplikácií, ktoré navzájom nedokážu spolupracovať, a preto dochádza k častým pádom systému. Je potrebné, aby ste si vybrali jednu z nich, a ostatné odinštalovali.

 

Pre Ivanu

 

Hry nie sú hrozbou pre váš počítač, pokiaľ ich máte z overených zdrojov. Osvedčeným riešením však býva kúpenie počítača, ktorý bude používať len vaše dieťa. Alebo môžete za pomoci odborníka vytvoriť na domácom počítači dva oddelené systémy, jeden budete používať vy na prácu, a druhý dieťa pre svoju zábavu.

 

Pre Igora V. z Malaciek

 

Problém vášho systému spočíva v nedostatočnej ochrane. Ak navštívite adresu www.stahuj.cz , nájdete tam programy na ochranu počítača - v sekcii antivírusy si môžete vybrať niektorú aplikáciu, ktorá je označená ako freeware. A skúste si nájsť aj firewall.

Pred inštaláciou si podrobne preštudujte licencie programov, niektoré sú zdarma len pre domáce použitie.

Doporučené aplikácie : Avast Free antivirus, ZoneAlarm Free (firewall)

Anketa

Pomohli vám odpovede z tejto sekcie ?

Áno (17)
44%

Používam iné aplikácie (7)
18%

Nepotreboval som ich (5)
13%

Nie (10)
26%

Celkový počet hlasov: 39