Kupujem počítač, na programy nemám ... čo mám robiť ?

Zamyslenie nad tým, ako si vybaviť počítač potrebnými programami a nezruinovať rodinný rozpočet. Budete prekvapení, ale množstvo programov môžete mať pre domáce použitie zdarma a legálne. Nehovoriac o tom, že sú aj kvalitné, hoci sa nájde samozrejme aj nepoužiteľný a k zlosti privádzajúci odpad. Ale, to platí v každej oblasti, nielen u počítačov.

 

Počítač nie je smetisko, neinštalujem a neskúšam všetko, čo vidím ...

 

Presne tak. Ak niečo nepotrebujem a nemám ako využiť, je zbytočnou stratou času, skúšať to a inštalovať do počítača, kde mám cenné dáta, svoju diplomovku, prácu a materiály do zamestnania.

 

Štatistika hovorí, že najviac sa používa toto, musím to mať aj ja ...

 

Smola, ale nie je to pravda. Za roky, čo pracujem s počítačom, a sú to desaťročia, ešte sa ma nikto a nikde nepýtal, čo používam pri svojej práci. Štatistiky väčšinou čerpajú z predaja počítačov, lenže ... napríklad u notebookov je skoro v každom automaticky predinštalovaný OS Windows, započítaný v cene, pričom sa vôbec neskúma - či klient o tento systém prejavil záujem, či ho vôbec používa a ako je spokojný ... proste, deformácia trhu a myslenia.

 

Ako si vybrať vhodné programy ?

 

Najprv si položte otázku, čo chcete robiť a za akým účelom. Ak si chcete viesť napríklad účtovnú agendu len pre vlastné potreby, nájdete na to dostatok programov, ktoré sú zdarma. Ak to však chcete robiť pre obživu a poskytovať ako službou iným klientom, je lepšie siahnuť po profesionálnej a platenej aplikácii, kde výrobca obvykle poskytuje aj poradenstvo a potrebné aktualizácie.

 

Kde nájdem programy pre vlastnú potrebu ?

 

Na internete je množstvo úložísk s voľne šíriteľnými aplikáciami, prípadne demonštračnými verziami. Stačí do vyhľadávača napísať - bezplatné programy, freeware - a zobrazí sa vám množstvo odkazov. Dôležité je, aby ste si preštudovali ich licencie, použitie niektorých je obmedzené.

 

Kto sa pýta, ten sa dozvie ...

 

Hľadáte nejaký program ? Oslovte našu poradenskú linku a v rámci možností vám poradíme, kde ho nájdete. Vopred upozorňujeme, že nerozdávame rady, kde a ako si stiahnete programy, ktoré sú platené. Každá práca si zaslúži ocenenie, a pokiaľ nie ste ochotní niekomu zaplatiť, je férové, ak jeho produkt nepoužívate, pokiaľ ho sám neposkytol na bezplatné užívanie.

 

Zdroje programov

Slovenský operačný systém ? Áno, je ...

04.10.2011 14:45
Iste ste uhádli, že je na báze Linuxu. Nuž, na báze Windows nebude dlho nič, čo by bolo voľne šíriteľné, takže to zatiaľ inak nejde. Je to projekt Greenie, ktorý priniesol prvú lastovičku na slovenské počítače. Založený na báze Ubuntu, niekde vylepšený, inde zbytočne prepchatý, ale snaha sa cení....

Kde hľadať ?

04.10.2011 14:42
Bežné programy   Stahuj Slunečnice   Operačné systémy   Linux